Az elmúlt időszakban jelentős port kavart a nagy dirrel-durral beharangozott, majd lefújt HÉV járműtender. A dolog meglehetősen zavaros, a valós célok, motivációk korántsem világosak, már csak azért sem, mert mind a MÁV, mind pedig a kormány oldaláról hiányzott a transzparenciának még a látszatja is. A szakmai nyilvánosság számára sem volt teljesen egyértelmű, hogy pontosan milyen járművet is akar beszerezni a MÁV-HÉV, ahogy a lefújás valós oka sem derült ki - a kommunikált problémák ugyanis erősen kamuszagúak.
Amit eddig terveztek: az biztos, hogy ajtószámban nem lett volna világbajnok (forrás: BFK)
A dolog apropóján ismét összeszedtük, hogy szerintünk mit kéne tenni a kérdésben. Pláne, hogy bár az 5-ös metró koncepciójával alapvetően mi is egyetértünk, a BFK/HÉV által kommunikált hálózati és infrastruktúra-fejlesztési elképzelés számos sebből vérzik.
Korábban már írtunk cikket a témában, akit mélyebben érdekel a kérdés, javasoljuk annak elolvasását is. Most az abban lefektetett alapelveket foglaljuk össze rövidebben, közérthetőbben.
Villamos, nagyvasút, vagy metró?
A szentendrei, csepeli és ráckevei HÉV-ek esetében a legfontosabb döntési pont az üzemmód kérdése. Ebben az MKK a közúti vasúti (villamos) jelleg mellett teszi le a voksát, méghozzá az alábbiak miatt:
- Mindhárom vonal jelentős szakaszokon városi utcákon halad, számos szintbeli közúti csomóponttal, amelyek a mai nagyvasúti kialakításukban kettévágják az adott lakóterületeket. A problémás sorompók kiváltása nagyvasúti logika mellett csak új mélyvezetésű vonalak építésével képzelhető el, amely horribilis költséget jelent. Ez egy az egyben megtakarítható a közúti vasúti üzem választásával, mert az alkalmazkodni tud a felszíni városi közlekedéshez.
- Mivel a közúti vasúti üzem a látra közlekedésen alapszik, nem szükséges a drágán kiépíthető és fenntartható biztosítóberendezés a hálózat nagy részén. Ez csak az alagútban, illetve az egyvágányú szakaszokon kell, de ott is jóval egyszerűbb formában, mint a nagyvasúti, vagy metrós rendszereknél.
- Előbbiből következik, hogy a rendszer jóval rugalmasabb, és mindenek előtt nagyobb járatsűrűségre, akár 3 percenkénti követésre is lehetőséget ad.
- A HÉV-ek esetében gond, hogy a Duna-parthoz tapadva két nagy lakótelepi centrum, Óbuda, illetve Pesterzsébet súlypontját is elkerülik. Közúti vasúti üzemmód esetén viszont a rendszerbe integrálható az óbudai, illetve a pesterzsébeti villamoshálózat is. Ezáltal a két városrész olyan kapcsolatot kapna a pesti belvárossal, amely a városrészeken sok helyen meg tud állni, azonban mégis gyors és kapacitív. Ezt metrós üzemben megint csak mélyvezetéssel és 1-2 mélyállomással lehetne csak biztosítani, ami sokkal drágább és kevesebbet tud.
Az óbudai és pesterzsébeti lakótelepi centrumok kiszolgálási lehetősége az M5 metróval
A közúti vasúti megoldással kapcsolatban közkeletű tévhit, hogy a járműveinek kapacitása csekély, hiszen a villamosok csak max. 56 méteresek, míg a HÉV-nagyegység 110 méteres. De miért ne lehetne egy villamos is ilyen hosszú? Azok ugyanis nem azért akkorák, amekkorák, mert van valami műszaki gát a növelés előtt, hanem mert városi környezetben hosszabb járművek nem férnének be a megállókba, illetve a bonyolult belvárosi közúti csomópontok rövid zöldidői nem tudnák őket kezelni.
Casablancában 65 méteres... (forrás: wikipedia)
... Karlsruhéban 75 méteres villamosok közlekednek... (forrás: flickr.com)
... Hannoverben pedig akár 85 méteres szerelvényekkel is lehet találkozni vásárok idején
A HÉV-ek esetében a helyzet viszont alapvetően más. A peronok itt már most is hosszúak, így ez nem jelent gondot. A három vonal pedig valamennyi esetben egy fő közúti iránnyal párhuzamosan fut, azokat szintben érdemben nem keresztezi. Azaz e útvonalak a csomópontokban jóval hosszabb zöldidőt kapnak, így a hosszabb HÉV-ek is át tudnak férni. A keresztezett mellékirányok helyzete pedig még rövidebb zöldidőkkel is sokkal jobb lenne, mint a mai nagyvasúti fénysorompókkal. A főutakkal való párhuzamosság és a hosszú zöldidő előnye az is, hogy a HÉV-ek számára adható olyan hangolási sáv (némi bejelentkezéses vésztartalékkal), amelyben gond nélkül tudnak haladni a főúti autóforgalommal kb. azonos ütemben.
Az M5-rendszer egy lehetséges viszonylathálózata
Az üzemmódot ugyan alapvetően nem befolyásolja, de fontos szempont, hogy az esztergomi és a kelebiai vasútvonal bekötése miatt számolni kell olyan járművekkel is, amelyek közúti vasúti közlekedésre is alkalmasak, de nagyvasúti vonalakról érkeznek. Ezek azonban csak a járműállomány kis hányadát jelentik, és külön ütemben is beszerezhetők.
Milyen járműveket kell tehát vásárolni?
Fentiekből számos alapparaméter máris következik:
- Közúti vasúti, azaz közvetlen fékezéssel és elektromágneses sínfékkel kell rendelkezniük.
- A kialakítás célszerűen alacsonypadlós, hogy mennyire, arról ld. később.
- 2,65 m járműszélesség.
- 100-110 méteres járműhossz.
Ezekben eddig nagy truváj nincsen, a magyar városokban futó villamosok ezeket a tulajdonságokat tudják, egyedül a magas járműhossz az, ami szokatlan. De mivel ezek moduláris felépítésű járművek, valójában ez sem jelent bonyodalmat a gyártó számára, egyszerűen többet kell legyártani szerelvényenként a modulokból.
A padlómagasság már viszont műszaki szempontból sem egyszerű ügy, illetve jelentős árbefolyásoló tényező is. Szempont, hogy a normál közúti vasúti hálózatról érkező járművek (Óbuda, Pesterzsébet) 26 cm magas peront igényelnek. Ugyanakkor a nagyvasúti vonalakról érkező járművek esetében az 55 cm az adottság. A HÉV hosszú villamosai esetében tehát e két lehetőség közül kell választani.
Hogyan kezelhető az állomásokon az eltérő peronmagasság?
Ez a probléma értelemszerűen a közös szakaszon merül fel, azaz Óbuda és Pesterzsébet között, ahol a vonal nagyrészt alagútban megy.
Itt a jól bevált budapesti ötalagutas kialakítást kellene alkalmazni úgy, hogy a vonatok az állomásokon a 2. és 4. alagutakban mennének, így két oldaperon, és egy középperon alakulna ki. Ha az oldalperonokat a sűrűbben érkező járművek peronmagasságával építik meg, a középperont pedig a ritkábban érkezőkével, akkor csak annyi a tudomány, hogy az egyik járműtípus az egyik peronra nyit ajtót, a másik pedig a másikra. Ennek másodlagos előnye, hogy a forgalom is jobban eloszlik, és nem egy középperonra, vagy két oldalperonra koncentrálódik mindenki. Nyilván ez esetben szükséges lehet egy közös elosztószint az öt alagút felett, ahol az utasok tájékozódni tudnak, hogy éppen melyik peronra érdemes lemenni.
Az 55 cm mellett szól, hogy ez a jármű kialakítását egyszerűbbé teszi. Ekkor ugyanis könnyebben lehet valódi tengelyes forgóvázat rakni a villamos alá, ami műszakilag egyszerűbb, biztosabb megoldás, így olcsóbb is lehet. Viszont befolyásoló tényező, hogy a gyártók villamosok esetében ma már nem erre, hanem a virtuális tengelyes, ténylegesen alacsonypadlós forgóvázakra vannak ráállva, így mégis elképzelhető, hogy a 26 cm magas kialakítással kedvezőbb ár érhető el. Ez nyilván a gyártókkal egyeztetve deríthető ki.
Szintén fontos befolyásoló kérdés a végsebesség. A kiírásban 100 km/h szerepelt, ami már jelentős árnövelő tényező, több okból is. Erősebb járműszekrény, forgóváz kell hozzá, plusz itt már járműoldalról sem kerülhetők el a biztosítóberendezési beavatkozások. De kell-e nekünk egyáltalán 100 km/h? A HÉV-eket elemezve könnyen rájöhetünk, hogy nem nagyon. Ennyivel ugyanis a szentendrei és a csepeli ágon egészen biztosan nem reális közlekedni, sem a sűrű megállások, sem az ívviszonyok nem teszik ezt lehetővé hosszabb szakaszokon. Ez egyedül a ráckevei ágon merülhet fel, de annak is csak a végén, Tököl és Ráckeve között. Itt a távolság kb. 20 km, így a 80 és a 100 közti különbség mindössze 3-4 perc. Ezért egyáltalán nem biztos, hogy megéri a teljes hálózaton sokkal drágább járműveket bevállalni, pláne, hogy e szakaszon ma 40-60 a jellemző tempó, ehhez képest a 80 is oltári javulás lenne már.
Az alkalmazott vontatási feszültség a villamosok és a nagyvasútról érkező járművek által is használt szakaszon egyértelműen 600 V=, ami a belvárosban eleve rendelkezésre áll. A HÉV-ek önálló szakaszain a matekon múlik minden: vélhetően valamilyen magasabb egyenfeszültség (1100, 1500, vagy 3000 V) játszhat. A 25 kV~ áremellátásilag kedvezőbb ugyan, de járműoldalon viszont jelentősen drágább.
Mennyi az annyi?
A járműbeszerzésről folytatott vitában kiemelt szerepet kapott az ár kérdése. Ennek apropóján érdemes megvizsgálni, hogy pontosan milyen arányok is vannak az egyes járműtípusok között. Pontos képet kapni persze nem egyszerű, hiszen a múltbéli beszerzések korántsem egyszerre történtek, a gyártó kilététől is sok függ, és egyik korábbi jármű sem húzható rá 100%-ig a HÉV-re, akár a nagyvasúti, akár a villamosos, akár a metrós irányba megyünk. Ma már ráadásul sok minden miatt eléggé más árak lehetnek, ezért nem is pontos árakat, hanem a korábbi számok alapján arányokat ábrázoltunk:
Különböző vasúti járművek férőhelyenkénti beszerzési árainak aránya (egy sorköz 1 millió Ft)
A lehetséges árak összehasonlításánál a 2009-13 között beszerzett Alstom Metropolis, a 2015-től szállított CAF Urbos 3 (9 modul), valamint az azonos időben beszerzett Stadler Flirt 2 motorvonatok árait vetettük össsze. A fenti ábrából látható, hogy a nagyvasúti jármű magasan drágább, a metró a legolcsóbb, a villamos pedig a kettő között van, a metróhoz jócskán közelebb. Persze meg kell jegyezni az alábbiakat:
- A budapesti Alstom Metropolis kizárólag alsóvezetékről tud működni, ami a teljes HÉV-rendszeren nyilván nem opció, felső szedő is kell, amire van precedens, de jelentős árnövelő tényező.
- A 160 km/h-ra tervezett nagyvasúti FLIRT-nél a HÉV jármű mindenképpen egyszerűbb lenne, ugyanakkor a nagy árkülönbség miatt vélhetően még így is jócskán többe kerülne, mint a másik két alternatíva. A lefújt HÉV-tenderben érkezett árak is ezt támasztják alá.
- A CAF villamos esetében árnövelő tényező, hogy valamivel szélesebb jármű kell, továbbá a 600-1000 V különbség áthidalása inverter-oldalon jelenthet pluszköltséget. Jelentős árcsökkentő tényező viszont, hogy 110 méteres jármű esetén fajlagosan kevesebb vezetőállásra van szükség, mint a rövidebb villamosoknál.
A metró és a nagyvasúti jármű esetében ráadásul - ahogy fentebb is írtuk - jóval komolyabb infrastruktúra-költséggel is számolni kell. A biztosítóberendezés például igen drága dolog, és az M5-rendszer legalább felén biztosan komoly fejlesztésekre van szükség. Vasúti projektek alapján kilométerenként kb. 300 millió Ft-os költséggel lehet számolni, ami pl. a ráckevei HÉV esetében önmagában 10-15 milliárd Ft pluszt jelent. Illetve jelentkezik a közúti csomópontok problémája, amelyek mélyvezetésű kiváltásának költsége pedig egészen beláthatatlan.